Atatürk Hangi Sözden Hoşlanmazdı?

0

Atatürk Hangi Sözden Hoşlanmazdı?

Atatürk ile ilgili bilgiler, Atatürk Hangi Sözden Hoşlanmazdı? Ata

Atatürk Hakkında Bazı Bilgileri

  • Atamızın boyu 1.74, kilosu ise 75 civarıydı. 42 numara ayakkabı giyiyordu. Ayakkabıları genelde siyah rugandı.
  • Atatürkün de TC kimlik numasını biliyor musunuz? Söylüyorum: 10000000146. Aslında bu, birinci sıradaki TC kimlik numarası. Sondaki 46, güvenlik amacıyla, sistem tarafından otomatik konulmuş.
  • Atatürkün en sevdiği yemek, etsiz kuru fasulye ile pilavdı. Kahveyi de çok seviyordu. Günde 10-15 fincan Türk kahvesi içiyordu.
  • Atatürkün tüm gömlekleri beyazdı. Takım elbiselerinin modelini kendisi çiziyordu. Lacivert rengi sevmezdi. Bu nedenle gardolabında laciverte yer yoktu.
  • Atatürkün Foks adında bir köpeği vardı. Atamız Foksu Yalova kaplıcalarına gittiği bir gün, seyyar bir fotoğrafçıdan 50 liraya satın almış. Foks öldükten sonra doldurulup mumyalanmış. Halen de “Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi”nde sergileniyor.
  • Atatürk spor yapmayı çok severdi. Düzenli ata binerdi, yüzerdi ve bilardo oynardı.
  • Mustafa Kemal, çok kitap okuyan biriydi. Yüzlerce kitabı vardı. Ancak en sevdiği kitap, Reşat Nuri Güntekinin Çalıkuşu adlı romanıydı. Öyle ki, kitabı sürekli yanında taşırdı ve zaman zaman rastgele bir sayfa açıp okurdu.
  • Atamız 44 sayfalık bir geometri kitabı yazdı. Bugün kullandığımız üçgen, dörtgen, çap, artı, eksi, bölü, oran gibi Türkçe kelimeleri Atatürk buldu.
  • Atatürkün bu kitap dışında 13 kitabı daha var. Mustafa Kemal; Medeni Bilgiler, Karlsbad Hatıraları, Bölüğün Muharebe Eğitimi gibi hem askeri hem de toplumsal konularda kitaplar yazdı.
  • Atatürk isminde bir çiçek olduğunu biliyor muydunuz? Rivayete göre, Atamız çok seviyor diye bu ismi koymuşlar. Bir başka iddiaya göre ise Meksika kökenli çiçeği Türkiyede yetiştiren bitkibilimciler çiçeğe Atatürk ismini verdi.

Atatürk Kaç Yılında Samsuna Çıkmıştır? cevap 29 Ekim 1919

Atatürk İlk Hangi Okulda Okudu cevap Mahalle Mektebi

Atatürk Oratoryosunun Bestecisi Kimdir? cevap Nevit Kodallı

Atatürkü 1919 yılında İstanbuldan Samsuna götüren geminin adı nedir? cevap Bandırma Vapuru (Bandırma Gemisi)

Atatürk Hangi Sözden Hoşlanmazdı? cevap Ata

Atatürkün babası Ali Rıza Beyin mesleği nedir? cevap Gümrük Muhafaza Teşkilatında gümrük memurluğu

Atatürk hangi yemekleri sever? cevap Manastır Askeri Lisesi yıllarından kalan bir alışkanlıkla hayatı boyunca en sevdiği yemek kuru fasulye ve pilav olarak kaldı. Tatlıya düşkün değildi ama canı istediğinde çok sevdiği gül reçelini tercih ederdi.

Atatürkü 1919 yılında İstanbuldan Samsuna götüren geminin adı nedir? cevap Bandırma Vapuru (Bandırma Gemisi)

Atatürk Kaç Savaşa Girdi? cevap 8 Tane Savaşa Girdi

Daha fazla Atatürk ile ilgili bilgiler Kişisel Gelişim Yazıları

Leave A Reply