Atatürkün En Sevdiği Yemek Nedir?

0

Atatürkün En Sevdiği Yemek Nedir?

Atatürk ile ilgili bilgiler, Atatürkün En Sevdiği Yemek Nedir? Kuru Fasulye ve Pilav

Atatürk Hakkında Bazı Bilgileri

  • Atamızın boyu 1.74, kilosu ise 75 civarıydı. 42 numara ayakkabı giyiyordu. Ayakkabıları genelde siyah rugandı.
  • Atatürkün de TC kimlik numasını biliyor musunuz? Söylüyorum: 10000000146. Aslında bu, birinci sıradaki TC kimlik numarası. Sondaki 46, güvenlik amacıyla, sistem tarafından otomatik konulmuş.
  • Atatürkün en sevdiği yemek, etsiz kuru fasulye ile pilavdı. Kahveyi de çok seviyordu. Günde 10-15 fincan Türk kahvesi içiyordu.
  • Atatürkün tüm gömlekleri beyazdı. Takım elbiselerinin modelini kendisi çiziyordu. Lacivert rengi sevmezdi. Bu nedenle gardolabında laciverte yer yoktu.
  • Atatürkün Foks adında bir köpeği vardı. Atamız Foksu Yalova kaplıcalarına gittiği bir gün, seyyar bir fotoğrafçıdan 50 liraya satın almış. Foks öldükten sonra doldurulup mumyalanmış. Halen de “Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi”nde sergileniyor.
  • Atatürk spor yapmayı çok severdi. Düzenli ata binerdi, yüzerdi ve bilardo oynardı.
  • Mustafa Kemal, çok kitap okuyan biriydi. Yüzlerce kitabı vardı. Ancak en sevdiği kitap, Reşat Nuri Güntekinin Çalıkuşu adlı romanıydı. Öyle ki, kitabı sürekli yanında taşırdı ve zaman zaman rastgele bir sayfa açıp okurdu.
  • Atamız 44 sayfalık bir geometri kitabı yazdı. Bugün kullandığımız üçgen, dörtgen, çap, artı, eksi, bölü, oran gibi Türkçe kelimeleri Atatürk buldu.
  • Atatürkün bu kitap dışında 13 kitabı daha var. Mustafa Kemal; Medeni Bilgiler, Karlsbad Hatıraları, Bölüğün Muharebe Eğitimi gibi hem askeri hem de toplumsal konularda kitaplar yazdı.
  • Atatürk isminde bir çiçek olduğunu biliyor muydunuz? Rivayete göre, Atamız çok seviyor diye bu ismi koymuşlar. Bir başka iddiaya göre ise Meksika kökenli çiçeği Türkiyede yetiştiren bitkibilimciler çiçeğe Atatürk ismini verdi.

İlk Dünya Güzelimize Atatürk Tarafından Verilen Ve ” Güzel Kadın ” Anlamına Gelen Soyisim Nedir? cevap Ece

Atatürkün Manevi Kızları Kimlerdir? cevap Ülkü Adatepe ve Sabiha Gökçen

Halk arasında göz tansiyonu ya da karasu hastalığı olarak da bilinen, göz içi basıncının yükselmesi nedeniyle görme sinirinin zarar görmesine ne ad verilir? cevap Glokom

Atatürkün Çok Sevdiği Atının İsmi Nedir? cevap Sakarya

Atatürkün en yakın dostu kimdir? cevap Salih Bozok

Atatürkün Çok Sevdiği Köpeğinin Adı Nedir? cevap Foks

Atatürkün ölümünden sonra Atatürk öldü diye intihar eden Atatürkün yakın arkadaşı kimdir? cevap Salih Bozok

Atatürkün En Sevdiği Yemek Nedir? cevap Kuru Fasulye ve Pilav

Atatürkün cenaze namazını kim kıldırdı? cevap Ord. Prof. M. Şerafeddin Yaltkaya

Daha fazla Atatürk ile ilgili bilgiler Kişisel Gelişim Yazıları

Leave A Reply